с
Трагедията на "Титаник" се разиграва на 14 април 1912 г. когато той пътува по курса си от английското пристанище Саутхемптън за Ню Йорк. Малко преди полунощ на тази дата 47 000-тонният съд, който е най-големият тогава в света и е смятан за непотопяем, се удря в айсберг и шеметно тръгва към дъното. За по-малко от З часа той потъва.
Трагичната история на най-модерният пътнически кораб за своето време, обявен предварително за непотопяем, потъва в Атлантика на 15 април 1912 година. Загиват около 1500 души пътници и екипаж. Не е установен броят на българите, около 45-50 души. Подробностите около гибелта на кораба, трагедията на пътниците и мъжествено на екипажа са известни, за българите може да намерите повече в раздел българска следа. В нощта на фаталната среща на Титаник с гренландският айсберг капитан Стенли Лорд пътува в сущото направление за Бостън с 6000-тонния кораб "Калифорниън". Вечерта на 14 април неговият кораб е заобиколен от ледове и той е принуден да спре до сутринта. Понеже знае за медийния рейс на Титаник, и че той се намира в същия район капитан Лорд е първият, който предупреждава капитана на Титаник за опасните ледените блокове по радиото в 23:00 часа. Неговият радист е почти наруган от радиста на Титаник и така сконфузен изключва радистанцията - дежурството му е изтекло и той ляга да спи до сутринта. Още съшата вечер наблюдателя на Титаник съобщава :"Пред нас айсберг! Разстояние - 500 метра". Първият офицер се намира на мостика, и дава командата, която всеки морски офцер на негово място би изрекъл при подобна ситуация:"Ляво на борд, машини пълен назад! " Но твърде късно, ледената скала разпаря корпусът от към носа по дължина 90 метра. Бързо нахлува вода в предните отделения, чак до предното котелно помещение. Конструктора на Титаник Томас Ендрюс веднага прави необходимите изчисления - корабът ще потъне! Когато от Титаник пускат първата спасителна лодка с пътници, капитанът му е относително спокоен - близо до тях се виждат светлините на кораб.
Само за 3 часа се случва трагичната история на най-модерния пътнически кораб за своето време, обявен предварително за "непотопим", който потъва в Атлантика на 15 април 1912 година. За няколко часа загиват около 1500 души пътници и екипаж. Не е установен броят на българите, около 45-50 души. Подробностите около гибелта на кораба, трагедията на пътниците и мъжествеността на екипажа са известни. В нощта на фаталната среща на "Титаник" с гренландския айсберг капитан Стенли Лорд пътува в същото направление за Бостън с 6000-тонния кораб "Калифорниян". Вечерта на 9 априлнеговият кораб е заобиколен от ледове и той е принуден да спре до сутринта. Понеже знае за медийния рейс на "Титаник" и че той се намира в същия район, капитан Лорд е първият, който предупреждава капитана на "Титаник" за опасните ледени блокове по радиото в 23:00 часа. Съобщението не е било разбрано и тъй като не е носил специален надпис за опасност, радистът на Титаник не е съобщил за него на капитана. Радистът на "Калифорниян" изключва радиостанцията и ляга да спи, защото дежурството му е изтекло. Още същата вечер двамата наблюдатели на Титаник съобщават за айсберг. Разстоянието е някъде около 200-250 метра. Температурата на въздуха е била около -10 градуса по Целзий. Първият офицер се намира на мостика и дава командата, която всеки морски офицер на негово място би изрекъл при подобна ситуация : "Ляво на борд, машини пълен назад!". Но вече е твърде късно, за да се предотврати удара с айсберга - ледената скала разпаря корпуса от към носа по дължина 90 метра. Водата бързо изпълва предните отделения. Ако само първите четири отделения бъдат наводнени, корабът може да продължи, без да потъне, но е наводнено и петото отделение. Конструкторът на "Титаник" Томас Андрюс веднага прави необходимите изчисления - корабът ще потъне! Когато от "Титаник" пускат първата спасителна лодка с пътници, капитанът е относително спокоен - близо до тях се виждат светлините на кораб. Той дори нарежда на лодката да отиде и да се върне за още пътници. Никой не се съмнява, че това е "Калифорниън". Но този кораб не отговаря на радиосигналите, нито на ракетите за бедствие, подавани от "Титаник". В един момент светлините му изгасват и той изчезва в нощта като мираж. Корабът потъва за около 2 часа и 20 минути, като отнася със себе си повече от 1500 жертви. Спасяват се само 705 души, които са прибрани на кораба "Карпатия". Всичките 33 българи от 3 класа на борда на Титаник загиват.
През нощта на 14 срещу 15 април 1912 година потъва най-големият британски лайнер от клас "Олимпик" - "Титаник".

Няма коментари:
Публикуване на коментар